Գովազդի և հայտարարությունների զետեղում թերթում
"ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ" օրաթերթը (կրճատ` "ՀՀ") հետխորհրդային ժամանակաշրջանում առաջին ամենօրյա պարբերականն է Հայաստանում: Այն ստեղծվել է մեկ տարի շուտ, քան Հայաստանի Հանրապետությունում կանցկացվեր անկախության հանրաքվեն: Ընդ որում, սկզբնապես թերթը լույս էր տեսնում երկու լեզվով` հայերեն, ռուսերեն: Հետագայում ռուսերեն տարբերակն սկսեց հրատարակվել որպես առանձին թերթ :
1990-ի հոկտեմբերի 9-ին լույս է տեսել առաջին համարը: Նախապես ստեղծված լինելով որպես Հայաստանի խորհրդարանի պաշտոնաթերթ` "Հայասանի Հանրապետությունը", այսօր էլ, արդեն փակ բաժնետիրական ընկերության ("Հանրապետություն" ՓԲԸ) կարգավիճակով, մատուցում է ամենաօպերատիվ ու ճշգրիտ պաշտոնական տեղեկատվությունը, այդ թվում` օրենսդրական դաշտի, իրավական ակտերի, պետական մարմինների գործունեության մասին:
Միակ հայալեզու օրաթերթն է Հայաստանում, որը լույս է տեսնում A3 ֆորմատով և տեխնիկական հագեցվածության տեսանկյունից լավագույններից է:
Թեմատիկ ընդգրկումը բազմազան է: Իր էջերում օրաթերթն անդրադառնում է հասարակական-քաղաքական դաշտին, սոցիալ-տնտեսական ոլորտին, մարզամշակութային աշխարհին, մայրաքաղաքին ու մարզերին: Ինտերնետային կյանքը` հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն լեզուներում (վերջին երկու տարբերակները գտնվում են վերակառուցման փուլում), հնարավորություն է տալիս տեղեկատվությունը հասանելի դարձնել նաև Հայաստանից դուրս:
Գերակա ուղղություններն են` պետական-պաշտոնական տեղեկատվություն, ներքին և արտաքին քաղաքականություն, տարածաշրջան:
Թերթն ունի ավելի քան 30 աշխատակից, որոնց շուրջ կեսը լրագրողներ են: "ՀՀ"-ն այն եզակի պարբերականներից է, որը սեփական թղթակից ունի ԼՂՀ –ում, ինչի շնորհիվ ապահովում է օպերատիվ տեղեկատվություն նաև այդտեղից:
Տնտեսավարելու ճկուն քաղաքականությունը հնարավորություն է տալիս ունենալ Հայաստանում ամենամեծ գովազդային շուկան, մշտական հաճախորդներ ու վստահելի գործընկերոջ համբավ: